استرس چه علائمی دارد و چگونه می‌توانیم استرس را درمان کنیم؟

استرس یک فشار روانی و احساسی بیش از حد تحملِ فرد است که می تواند روی رفتار یا روی عملکرد و حتی در برخی مواقع روی اندام ها و چهره تاثیر بگذارد.
استرس یک فشار روانی و احساسی بیش از حد تحملِ فرد است. در واقع استرس زمانی ایجاد می شود که ما نتوانیم با فشار های کوچک کنار بیاییم. استرس در افراد مختلف متفاوت است، ممکن است عاملی برای فردی ایجاد استرس کند، ولی در فرد دیگر، به هیچ عنوان به عنوان یک عامل استرس زا شناخته نشود.

استرس می تواند روی رفتار یا روی عملکرد و حتی در برخی مواقع روی اندام ها و چهره تاثیر بگذارد.
۱. کهیر:اگر سابقه آلرژی ندارید و به طور ناگهانی روی پوست تان دانه های کهیر ظاهر شد، علت آن می تواند استرس باشد. هنگامی که استرس را تجربه می کنید (چه برای مدتی کوتاه و یا طولانی) سیستم ایمنی بدن ضعیف می شود و بدن برای مقابله با این مشکل، هیستامین آزاد می کند. در صورتی که استرس همچنان ادامه داشته باشد، واکنش های آلرژیک بدن موجب بروز کهیر خواهد شد. در این حالت حتی عواملی مانند سرما، گرما، صابون ها و لوسیون ها که قبلا نسبت به آن ها حساسیت نداشته نیز ممکن است پوست بدن را تحریک کنند.
۲. افزایش یا کاهش پیوسته وزن بدن:بدن به طور طبیعی هورمونی به نام کورتیزول ترشح می کند که در تنظیم قند خون و سوخت و ساز بدن نقش اساسی دارد که می تواند بر کاهش یا افزایش وزن تاثیر داشته باشد. هنگامی که استرس دارید این هورمون بیش از حد طبیعی ترشح می شود. به همین دلیل، عملکرد بدن در تنظیم قند خون مختل می شود و نحوه سوخت و ساز چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات تغییر می کند. طبق بیانات دکتر Shanna Levine، پزشکمراقبت و مدرس دانشکده پزشکی دانشگاه Mount Sinai نیویورک، در چنین شرایطی، یا فرد ممکن است دچار کم اشتهایی و یا پر خوری شود که هر دو از رفتار های نا سالم در تغذیه هستند و سبب کاهش یا افزایش وزن می شوند.
۳. سردرد های شدید و همیشگی:در صورتی که برخی مواقع به طور ناگهانی بدون سابقه سر درد یا میگرن، سردرد های تنشیِ شدید را تجربه کردید، به احتمال قوی فردی هستید که استرس زیادی دارید. استرس، موادی شیمیایی را در مغز آزاد می کند که بر اعصاب و عروق خونی مغز تاثیر می گذارند و سبب سردرد می شود.استرس در افراد مبتلا به میگرن می تواند باعث شروع یا وخیم تر شدن حملات میگرنی شود.

۴. سو هاضمه و مشکلات گوارشی:استرس می تواند به روش های متفاوتی روی معده و عملکرد دستگاه گوارش تأثیر بگذارد. زمانی که استرس دارید، معده اسید های گوارشی بیشتری را تولید می کند که ممکن است با علائمی همچون سوزش سردل و حالتی که با درد در ناحیه معده و روده همراه با نفخ و تولید گاز های معده ظاهر شود. علاوه بر این هنگام استرس، تخلیه مواد از معده به روده به بسیار آهسته انجام می شود.
۵. سرماخوردگی:استرس بر روی سیستم ایمنی نیز تاثیر منفی می گذارد. افرادی که به طور مرتب استرس دارند، معمولا بیشتر از دیگران به سرما خوردگی مبتلا می شوند. زیرا سیستم ایمنی بدن این افراد بسیار ضعیف است و نمی تواند به خوبی در برابر ویروس ها و عوامل بیماری زا مقاومت کند. افرادی که مکررا دچار سرما خوردگی می شوند به احتمال قوی استرس دلیل آن باشد، چون استرس، قدرت دستگاه ایمنی بدن را کاهش می دهد.
۶. آکنه:در صورتی که تصور می کنید که آکنه تنها کابوس دوران نوجوانی است و در سنین بالا تر دیگر ظاهر نخواهند شد، سخت در اشتباه هستید. آکنه در هر سن و دوره ای از زندگی می تواند ظاهر شود. یکی از عوامل ایجاد آکنه، استرس است. زمان هایی که استرس دارید، بدن هورمون کورتیزول بیشتری ترشح می کند که باعث می شود غدد پوست، چربی بیشتری تولید کنند. تجمع چربی اضافی در فولیکول های مو و همچنین سلول های مرده پوست، زمینه ایجاد شدن جوش و آکنه را فراهم می کند. زمانی که بدن تحت استرس باشد، صورت جوش می زند که در واقع جوش های عصبی به حساب می آیند.
۷. کاهش توانایی های ذهنی:ترشح بیش از حد هورمون کورتیزول در زمانی که استرس دارید می تواند بر توانایی مغز و حافظه تأثیر بگذارد. استرس زیاد، باعث اختلال و یا عدم تمرکز می شود و اگر درمان نشود، اضطراب، افسردگی و مشکلات حافظه را به همراه خواهد داشت.
۸. ریزش مو:فرایند طبیعی رشد موی سر به این شکل است که آن مو های قدیمی می ریزند و فولیکول های جدید مو جایگزین آن ها می شوند. در نتیجه از دست دادن تعداد محدودی مو در روز طبیعی است. استرس شدید می تواند با ایجاد اختلال در این چرخه، تعداد زیادی از مو ها را همزمان به مرحله ای برساند که فاز استراحت نامیده می شود. پس از این مرحله یعی بعد از چند ماه این مو ها بدون جایگزین شدن شروع به ریزش می کنند. استرس همچنین سبب می شود سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله کند و سبب ریزش مو شود.

مدیریت انواع استرس بسیار پیچیده و گیج کننده است. استرس انواع متفاوتی دارد، از جمله، استرس لحظه ای، استرس های مکرر (حاد) و مزمن همیشگی. هر کدام از انواع استرس خصوصیات، علائم و نشانه ها، مدت زمان و روش های های درمانی مختص خود را دارد.

استرس لحظه ای:این نوع استرس، یکی از انواع بسیار شایع است. استرس لحظه ای نتیجه خواسته ها و فشار هایی است که اخیرا به شما وارد شده یا قرار است در آینده ای نزدیک فرد را تحت تأثیر قرار دهد. این نوع استرس در حجم اندک، کمی هیجان و انگیزه دهنده است، اما در صورتی که مقدار آن بیشتر و بیشتر شود، تلخ و طاقت فرسا خواهد بود. به عنوان مثال، اسکی کردن روی شیبی تند، شاید کمی هیجان به همراه داشته باشد. اما اگر قصد داشته باشید همین تمرین را در پایان روز انجام دهید که همراه با خستگی و ناراحتی خواهد بود و البته هیجان آن دیگر حس نخواهد شد. علاوه بر این، حتی احتمال سقوط کردن و شکستن استخوان ها نیز امری دور از ذهن نخواهد بود. بنابر این استرس های کوتاه مدت در صورتی که به طور مدام تکرار شوند، فشار روانی، سر درد های تنش زا، ناراحتی های گوارشی و سایر علائم را به همراه می آورند.

خوشبختانه علائم ظاهری استرس لحظه ای در اکثر افراد مشخص و قابل شناسایی است. این فهرست کوتاهی از استرس های بزرگ و کوچکی است که در طول روز تجربه می کنیم: تصادف ماشین، ازدست دادن قرار داد مهم کاری، قرار ملاقات فوری، مشکلات مدرسه فرزندان و بسیاری از موارد دیگر.

از آنجایی که این نوع استرس در کوتاه مدت اتفاق می افتد و به همین علت برای ایجاد آثار مخرب وحشتناک، زمان کافی ندارد. از شایع ترین علائم اینگونه استرس عبارتند از:

• پریشانیِ احساسی - تشویش و افسردگی هر سه مورد از انواع احساساتی هستند که استرس با خود به همراه می آورد.

• مشکلات عضلانی، از جمله سردرد های تنشی، کمر درد، درد در ناحیه فَک و سایر مشکلات عضلانی که موجب درد و ناراحتی در تاندون ها، رباط ها و کشش عضلانی می شوند.

• مشکلات معده و روده نظیر سوزش معده، افزایش ترشح اسید در معده، نفخ شکم، اسهال یا یبوست و سندروم روده تحریک پذیر.

• واکنش های منفی گذرا و مقطعی، واکنش های طبیعی که سبب افزایش فشار خون، تند شدن ضربان قلب، تپش قلب، عرق کردن کف دست ها، سر گیجه، سر درد های میگرنی، سردی کف دست ها و پا ها، تنگی نفس و درد در ناحیه قفسه سینه می شود.استرس لحظه ای می تواند در زندگی همه افراد وجود داشته باشد، البته قابل کنترل و درمان پذیر است.
استرس مداوم:تعدادی از افراد هستند که به طور مداوم دچار استرس لحظه ای هستند و معمولا دچار بحران و هرج و مرج های بسیاری در نتیجه استرس غرق شده اند. این افراد همیشه عجله دارند، و همیشه هم بر سر قرار ها دیر می رسند. همیشه سرشان شلوغ است. این افراد نمی توانند مدیریت درستی داشته باشند و خواسته ها و فشار های متفاوتی که در زندگی دارند، سبب ایجاد آشفتگی و اضطراب شان می شود و دائما در چنگال استرس لحظه ای هستند.

این افراد معمولا سریع واکنش نشان می دهند و دائماکج خلق و مضطرب اند. آن ها در اکثر مواقع ادعا می کنند که عصبانی هستند. همیشه عجله دارند، هول هستند و کج خلقی آن ها گاهی به حالت دشمنی ظاهر می شود. در همین جا هست که روابط آن ها با دیگران به هم می خورد. در نهایت محیط کار برای شان به مکانی استرس زا تبدیل می شود.

در افرادی که تیپ شخصیتی " A" دارند، استرس مکرر شان سبب بروز بیماری های قلب و عروقی می شود. افراد با این نوع تیپ شخصیتی، بسیار رقابت جو، تهاجمی، بی صبر و حوصله و عجول هستند. علاوه بر این، این دسته از افراد معمولا نوعی دشمنی و تهاجم بی مورد در رفتار خود به کار می برند و البته برای این نوع رفتارشان توجیهاتی نیز دارند. آن ها همواره از فقدان امنیت و آرامش رنج می برند. روان شناسانی مانند فریدمن (Friedman) و روزنمن (Rosenman) بر این باورند که این دسته از افراد، با تیپ شخصیتی A، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری ه ای قلبی و عروقی قرار دارند. این گروه و تیپ شخصیتی در تضاد کامل با تیپ شخصیتی B. است.

استرس مزمن:در حالی که در دو مورد ذکر شده از انواع استرس، برخی مواقع شاهد اندکی هیجان بودیم، اما در این نوع استرس هیچ گونه هیجانی وجود ندارد. این نوع استرس پس از گذشت مدت زمانی، فرد را خسته و خسته تر می کند و زندگی، جسم و روان او را تحت تأثیر قرار می دهد. این استرس در طی زمان به شکل فرسایشی، اثرات مخرب خود را در زندگی فرد بر جای می گذارد. استرس مزمن می تواند ناشی از فقر، مشکلات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و یا خانوادگی باشد و حتی در ابعاد کوچک تر مانند داشتن شغلی نا مناسب و پر تنش.

استرس مزمن زمانی ایجاد می شود که فرد مبتلا به این مشکل احساس کند هیچ گونه راه نجاتی برای خروج از مشکلات و بدبختی ها وجود ندارد. فشار ها بی وقفه و خواسته های مختلف در طول زندگی پایان ناپذیرند و همواره میزانی از استرس را به زندگی وارد می کنند، در صورتی که در مقابل این مشکلات نا امید شوید، یعنی از جستجوی پیدا کردن راه حل، سر باز زده اید.

برخی انواع تنش های مزمن، ریشه در کودکی افراد دارند و ناشی از تجربیات و استرس هایی هستند که در آن دوران شکل گرفته و همچنان تا بزرگسالی ثابت مانده اند. برخی از تجربیات، شخصیت را به شدت تحت تأثیر خود قرار می دهند. شیوه فکری و عقیدتی افراد نیز در شکل گیری استرس ها نقش اساسی دارند.

عوارض استرس:استرس تقریبا بر روی تمام دستگاه های بدن تاثیر می گذارد وباعث می شود بدن میزان زیادی آدرنالین (و هورمون های دیگر) ترشح کند. این عمل به نوبه خود موجب افزایش ضربان قلب و تنفس می شود. بدن پاسخ "جنگ و گریز" را صادر می کند. پاسخ جنگ و گریز یک واکنش فیزیولوژیک است که جانوران در پاسخ به ادراکات شان نسبت به موقعیت های خطرناک، حمله، و یا در اقدام برای نجات خود نشان م. ی دهند. همزمان با این واکنش بدن، گلوکز خون افزایش پیدا می کند.

بدن انسان برای زندگی در شرایط مزمن جنگ و گریز طراحی نشده است. زیرا این شرایط آسیب های جدی به بدن وارد می کند. از خطرات احتمالی مرتبط با استرس می توان به بیماری های قلبی، سکته، دیابت و چاقی اشاره کرد.

استرس همچنین بر سلامت روانی نیز تاثیر می گذارد. استرس مغز را جمع یا به عبارت بهتر منقبض می کند. پژوهش انجام شده در سال ۲۰۱۲ در دانشگاه یِیل نشان می دهد استرس ناشی از یک اتفاق بد، از بافته خاکسترى واقع در قشر جلویی مغز می کاهد. این قسمت از مغز عهده دار خودگردانى (خود کنترلی) و تنظیم هیجان است. حجم مغزی کوچکتر و با افزایش اختلال خلقی مانند افسردگی و اضطراب، افزایش رفتار های پر خطر و استفاده از مواد مخدر در ارتباط است. سایر عوارضی که استرس با خود برای فرد به همراه می آورد عبارتند از:

۱. کاهش کیفیت زندگی و ذهنی که مدام درگیر تشویش و اضطراب است
۲. تضعیف سیستم ایمنی بدن
۳. افزایش ابتلا به بیماری های قلبی و سکته
۴. تسریع بخشیدن به روند پیری
۵. نوسانات وزنی و مشکلات گوارشی
۶. تاثیر گذاری منفی بر روابط، اخلاق و رفتار
۷. افزایش درد ها
۸. تاثیر گذاری بر روابط جنسی و باروری
۹. تاثیر گذاری بر پوست، مو و دندان ها
۱۰. ایجاد زمینه برای گرایش فرد به سمت اعتیاد؟
استرس در زنان
تأثیر استرس روی سلامت خانم ها با تأثیر آن بر سلامت آقایان متفاوت است. مطالعات حاکی از آن هستند که نحوه ترشح کورتیزول در شرایط استرس زا بین زنان و مردان تفاوت زیادی دارد. استرس عموما روی تمام ارگا ن های بدن اثر می گذارد و ممکن است از جنبه های مختلفی سلامتی فرد را تهدید کند. بر هم خوردن تعادل هورمون ها در زنان اثرات منحصر به فردی دارد که می تواند سلامت آن ها را در دراز مدت یا کوتاه مدت تحت شعاع قرار دهد. چند اثر فیزیولوژیکی و روانی استرس بر سلامت زنان عبارتند از:

۱. کاهش میل جنسی
۲. قاعدگی های نا منظم
۳. آکنه
۴. ریزش مو
۵. سو هاضمه
۶. افسردگی
۷. بی خوابی
۸. افزایش وزن
۹. کاهش باروری
۱۰. افزایش احتمال سکته

:Published Date:5/20/2024 2:44:45 PM
تلفن تماس فوری استرس چه علائمی دارد و چگونه می‌توانیم استرس را درمان کنیم؟